NEWS
Acasa » Sport » Simona Halep s-a calificat în finala de la Roland Garros

Simona Halep s-a calificat în finala de la Roland Garros

Florin Mergea Foto Click!

Joi, Simona Halep s-a calificat în finala Roland Garros după ce a învins-o pe Andrea Petkovici în două seturi, 6-2, 7-5.  În finală, Simona o va întâlni pe Maria Şarapova, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7, care a învins-o, tot joi, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2, pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 16 WTA şi a 18-a favorită a competiţiei.

Miercuri, Simona Halep o învinsese pe rusoaica Svetlana Kuznețova, în două seturi: 6-2, 6-2.

Luni, la tenis masculin, cuplul Florin Mergea (locul 51 ATP de dublu) / Marin Draganja (Croaţia, locul 59 ATP) s-au calificat în semifinale la Roland Garros după ce au învins, cu scorul de 6-7 (2), 6-3, 7-6 (5), perechea formată din canadianul Daniel Nestor (locul 7 ATP) şi sârbul Nenad Zimonjici (locul 8 ATP), cap de serie nr. 3.

Tot luni, Simona Halep a învins-o pe americanca Sloane Stephens, scor 6-4, 6-3 și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Paris. În sferturi va juca împotriva cîştigătoarei din partida dintre Svetlana Kuznețova şi Lucie Safarova.

Simona Halep o învinsese sâmbătă pe jucătoarea spaniolă Maria Teresa Torro-Flor cu 6-3 şi 6-0 în turul 3 al turneului de Mare Slem de la Roland Garros.

Sorana Cârstea, cap de serie numărul 26 şi locul 26 WTA a acces şi ea în turul trei al competiţiei, însă a fost învinsă cu scorul de 6-1, 6-2 de sârboaica Jelena Jankovic (favorita 6).

De asemenea, Florin Mergea şi partenerul său croat Martin Draganja s-au calificat, vineri, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, aceasta fiind cea mai bună performanţă la un Grand Slam pentru sportivul român clasat pe locul 51 în ierarhia ATP de dublu.

Joi, 29.04.2014, Simona Halep a învins-o pe Heather Watson şi s-a calificat în turul III al Grand Slamului de la Paris. Halep a învins-o cu scorul de 6-2, 6-4, după o oră şi 19 minute, pe Heather Watson (Marea Britanie), poziţia 92 în ierarhia mondială, fructificând a doua minge de meci. După victoria obţinută în faţa britanicei Heather Watson, Simona Halep a declarat că nu mai are probleme de sănătate, iar faptul că s-a retras din turneul de la Roma a ajutat-o să se refacă în totalitate după accidentarea suferită atunci.

După ce Serena Williams, Na Li și Agnieszka Radwanska au părăsit competiția, Simona Halep a devenit favorită la câştigarea turneului, conform clasamentului WTA.

Monica Niculescu a pierdut în manşa secundă a turneului de la Paris, în faţa Paulei Ormaecha (Argentina), scor 6-2, 5-7, 2-6.